zpět

ČPV SÁZAVA 2008

(23.-25.5. 2008)


Závod ČPV se uskuteční na dolním toku řeky Sázavy z Týnce nad Sázavou do Pikovic. V tomto úseku se řeka postupně zařezává do hlubokého zalesněného údolí, proud se zrychluje a v řečišti přibývají kameny. Pod obcí Krhanice řeku svírají strmé skalnaté stráně a v říčním korytě se vytvářejí dlouhé peřeje. Jezy jsou v tomto úseku většinou sjízdné. Obtížnost řeky je ZW–WW I-II.

Vodáci sjíždějící tento úsek by měli znát základní techniku jízdy na vodě a měli by mít náležité vybavení (samozřejmostí je vesta, přilba, doporučuje se i neopren).

Závod ČPV se uskuteční v sobotu dopoledne. Start závodu je nad jezem v Týnci nad Sázavou, konec je v Lukách pod Medníkem, ale pokračuje se v plavbě dále do Pikovic (tábořiště) pod železniční most, kde je konec plavby a také občerstvení zajištěné pořadateli závodu. Zde na nás čeká autobus.

V tomto úseku nás čeká devět jezů.

Začíná se nad jezem v Týnci nad Sázavou , který je sjízdný narušenou propustí u pravého pilíře, pod jezem nutné stáčet loď doleva – stranou proudu,který stahuje ke kamennému valu. U obce Podělusy a Chrást se nachází další jez sjízdný provalenou částí vlevo od propusti, která vytváří malou kamenitou kaskádu. Za vyššího vodního stavu je bezpečnější jízda vorovou propustí přes nízkou zábranu. Následuje krátká peřej která končí zdutím dalšího jezu Brejlov. Sjízdný buď narušenou částí u pravého břehu, kde musí následovat prudký obrat doleva mimo kameny vpravo u břehu a projet vodním válcem nebo bezpečnější otevřenou vorovou propustí a za vyššího vodního stavu i přes její zábranu- nutno počítat s vyšším skokem a vlnou. Po necelém kilometru následuje jez u osady Kaňov který je v době závodu většinou sjízdný propustí ve středu jezu, mimo závod možno objed jez pravostranným náhonem až po jízek u Krhanic. Ten je sjízdný malou propustí uprostřed hráze. Následují asi 200m dlouhé peřeje. Jez Pěnkava je sjízdný propustí ve středu hráze jezu. Jez Lesní je poškozený a sjízdný bývalou propustí v pravé polovině jezu. Pod jezem je asi 500 m dlouhá souvislá peřej. Jez Kamenný Přívoz ve tvaru písmene V sjízdný středem v místě bývalé propusti připomíná spíše kratičkou peřej. Následují asi 700m dlouhé peřeje a jez Žampach sjízdný za optimální vody po spadové desce vlevo od propusti. Délka celého úseku je cca 16 km.

Organizační pokyny:

Sebou: jídlo, spacák, stan, vodácké věci, popřípadě vařič

Čtvrtek: navazování lodí po tréninku

Pátek: sraz na loděnici v 16 hod., odjezd směr Pikovice v 16.30 hod. Příjezd na veřejné tábořiště v Pikovicích cca ve 20 hod. Ubytování ve vlastních stanech, na tábořišti jsou veřejná WC a umývárny se studenou vodou. Stravování z vlastních zásob. Nedaleko tábořiště je místní hostinec, kde je možnost teplého jídla. V neděli bývá otevřena nedaleko tábořiště také cukrárna a občerstvení na parkovišti vedle tábořiště.

Sobota: odjezd z Pikovic v 8.30 hod. na start závodu do Týnce nad Sázavou. Zde proběhne prezentace, výklad tratě a losování cen dle startovních čísel. Start prvního závodníka cca 10.30 hod. Časovou rezervu můžete využít k duševní a fyzické přípravě na závod a občerstvení. Autobus z Pikovic odjíždí po odstartování posledního závodníka z našeho oddílu a přemístí se do Pikovic na parkoviště. Zde nabere zájemce o druhou jízdu (odjezd cca 14 hod.) směrem do Týnce nad Sázavou. V Týnci začíná opět na jezu, druhá jízda, a to tréninková . Vřele doporučuji tuto jízdu nevynechat – Sázava je krásná řeka a má mnoho míst na trénování a vylepšování techniky jízdy na tekoucí vodě. Nedílnou součástí je také nácvik eskymáckého obratu. Většinou bývá teplo, tak hurá do vody.

Autobus může dle dohody stavět v Kamenném Přívozu, kde je možno buď ukončit druhou plavbu nebo naopak nastoupit na vodu.

Neděle: odjezd z Pikovic do Týnce nad Sázavou v cca 9 hod. V Týnci nasedání na vodu a trasa stejná jako v sobotu, autobus odjíždí do Pikovic na parkoviště. Plavba je tréninková a vyhlídková (neloudat se, kochat a trénovat). Po skončení plavby v Pikovicích, se naobědváme, sbalíme stany, navážeme lodě a odjezd směr Brno mezi 14 – 15hod. Návrat na loděnici v cca 18 hod.

Stravování: před a po plavbě a během přesunu autobusem na začátek plavby. Během plavby se nedělají zastávky na jídlo (malou tyčinku a pití si můžete vzít sebou do lodi, tedy mimo závody).

Nahlédněte do vodácké kilometráže...

Irena